PIC16F1707-I/SO Integrated Circuits ICs Embedded Microcontrollers
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Stock : In Stock
Category : Integrated Circuits (ICs)EmbeddedMicrocontrollers
Package / Case : 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 18
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 20-SOIC
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F1707
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SOIC