PIC18F26Q10-E/SS
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
PIC18F26Q10-E/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 3.53K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package : 28-SSOP
Data Converters : A/D 24x10b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Base Product Number : PIC18F26
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SSOP