HD64F7145F50V
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
HD64F7145F50V
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 144-LQFP
Number of I/O : 98
Operating Temperature : -20°C ~ 75°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : EBI/EMI, I²C, SCI
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 256KB (256K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : SuperH® SH7144
Supplier Device Package : 144-LQFP (20x20)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Core Processor : SH-2
Speed : 50MHz
Base Product Number : HD64F7145
Description : IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
Stock : In Stock
Contact Now
SH-2 SuperH® SH7144 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)