ATMEGA325-16MUR
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
ATMEGA325-16MUR
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 54
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 2K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : SPI, UART/USART, USI
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 32KB (16K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : AVR® ATmega
Supplier Device Package : 64-QFN (9x9)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 16MHz
Base Product Number : ATMEGA325
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
Stock : In Stock
Contact Now
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)