STPSC12H065DY
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
STPSC12H065DY
  • 1
Technology : SiC
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Ir - Reverse Current : 10 uA
Package / Case : TO-220AC-2
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 650 V
Vf - Forward Voltage : 1.56 V
Ifsm - Forward Surge Current : 100 A
If - Forward Current : 12 A